top of page

Çember biziz, merkez biz!

Güncelleme tarihi: 3 Kas 2018

En güzel mühür, mutluluk... Felsefem; özgür olmak üzerine kurulu. Özgürlük; mutluluğu, mutluluk ise daha fazla sevgi ve saygıyı zincirliyor beraberinde. İnsan, sadece özgür olduğu müddetçe üretken yaratıcı ve pozitif olabiliyor. Yaratıcılık ise, ilham olarak sürdürülebilir bir özellikten ziyade, form paradigmasını sorgulamak ve yeniden şekillendirmektir korkusuzca

bana göre. Tabii tevazuyu da elden bırakmadan.


Sanatı hayal edip yaşayabilme cesareti biz insanların elinde, çünkü sanat her daim olacak,

eee tabii olmalı da. Mesela asla bir trendi yoktur sanatın ya da bir son kullanma tarihi.

Yalnız zaman zaman trendlere olan ve bunlara yenik düşüp ileriye itmek yerine geriye çeken bizler varız her daim. Sanatta, tıpkı bir ayna misali geçmişi ve geleceği barındıran uzuvları aynı anda görebiliriz hiç zorlanmadan, keza görmeliyiz de. İstenilen üzere yaşamaktansa, istediğimiz gibi bir yaşama mühür vurmalıyız çünkü.


‘Sanatta Tarih’ yazılmaya devam etmeli mesela. Sadece üzerine değerlendirme ve güçlendirmeler yapmak ödevimiz olsun. Tarihteki sanatı veyahut sanattaki tarihi, bir yer tasarlamayı hayal etmeye start verdiğimiz an, o zincir halkalarını sıkıştırmaya başladığımız andır. Kullanılacak mobilyalarla ve renklerle, içinde yaşadıklarımızı, yaşam alışkanlıklarımızı, birikimlerimizi ve hayallerimizi şekillendiriyoruz. Bu zincir halkalarının sağlamlığını ve uzunluğunu, açıldığında 20 metrekarelik bir yer kaplayan beynimiz belirliyor.

Çember biziz, merkez biz. Hayal etmek bizle başlar bizle son bulur.

Kaçınılmaz son ise; özgürlük ve mutluluk..


Limitli olarak burada olduğumuzu unutmadan, aklımızın ve kalbimizin sesini duyarak her şeyin zıttı ile var olduğunun bilincinde, daha az şaşırıp daha çok sevinerek, daha az tüketip daha çok üreterek huzur ve mutluluğun yolunu farklı farklı yöntemlerle keşfederek hayata devam etme ümidiyle.


Merve Özeş

İç Mimar


"Örümcek, işini dokumacıya benzer şekilde gördüğü gibi, arı da peteğini yapmada pek çok mimarı utandırır. Ne var ki, en kötü mimarı en iyi arıdan ayıran şey, mimarın, yapısını gerçekte kurmadan önce, onu hayalinde kurabilmesidir."

-Karl Marx


201 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page