Öğrenelim: Mimarların Cv'si Portfolyo

Merhabalar!

Bugün sizlerle biz mimar, içmimar ve tasarımcıların can damarlarından birinden söz etmek istiyorum: Portfolyo.


Üniversiteye adımımızı attığımız andan itibaren belki de anlamını bilmediğimiz kavramlardan biri olan portfolyo, iş dünyasında yerimizi almamızı sağlarken tasarımcı kimliğimizi ifade etmek adına, bu yönümüzde dikkat çeken özet bir sunum niteliğinde diyebiliriz. Hem akademik çevreler hem de saha ofisleri için oldukça önemli bir yere sahip olan portfolyo, mesleki yeterliliğinizin görsel bir sunum haline getirilmesidir. Yeni mezun meslektaşlarım için bu 4 yıllık bir lisans eğitiminin ürünü olurken aktif meslektaşlarım içinde meslek hayatlarında ürettikleri projelerden de oluşabilmektedir. Portfolyonun bir anlamda amacı da o ana kadar ürettiğiniz tüm proje ve çalışmaların anlatımıyla sizin yerinize konuşacak olmasıdır.


Peki bizi meslek hayatımızda kalkındıracak bu kadar önemli bir hazırlıkta nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Öncelikle, portfolyo dediğimiz ürün paftalarımız gibi masa boyutunda değil sade ve çekici bir anlatıma sahip olmalı. Böyle bir durumda olabildiğince orantılı ve minimal ölçülere sadık kalmalı ve devasa boyutlardan kaçınmalıyız. Tabi bu durum hard copy (basılı dosya) için geçerli. Eğer soft copy (elektronik ortam) olarak çalışıyorsak da çözünürlüğü mümkün olduğunca yüksek tutmalıyız.


Esasen portfolyo tasarımlarında akımlardan biri olan minimalliği kullanmak değil amacımız. 10 görsel yerine 1 görselle, 5 renk yerine 2 renk ile kendimizi ifade etmemizin gerekliliği. En baştan başlamak gerekirse kendimize temel 2 en fazla 3 renk seçerek, belki de en iyi bildiğimiz işi yaparak konsept oluşturuyoruz. Ardından bazı ilkeleri inceleyecek olursak;

-Kapak tasarımında;

Etkileyici, vurucu ancak sade bir kapak tasarımı nitelikli bir ilgi uyandıracaktır. Tüm konseptte olduğu gibi amacımız sadelikte görsel karmaşayı ve kafa karışıklığını önlemek ve hatta aksine portfolyonun içeriğine dair merak uyandırmaya çalışmalıyız.


-Cv;

Portfolyonun içeriğini güçlendirmek amacıyla başlangıç sayfalarından birini özgeçmişe ayırmamız gerekecektir. Hem genel konsepti desteklemek, hem de portfolyonun içeriğine girecek projeler (belki mesleğin de dışında) kendimizle ilgili etkin bir izlenim bırakmak için cv kullanımının önemli olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu ben değil kıdemli meslektaşlarımızın fikri bu yönde.


-İçindekiler;

Özellikle sayfa sayısının arttığı durumlarda içindekiler bölümü ele alınarak portfolyonun ergonomisini destekleyecektir. Cv ve kapak gibi, kullandığımız genel dile uygun olmalıdır.İçindekiler bölümü hazırlanırken sayfa numaraları unutulmamalıdır.


-Çalışma Sayfaları;

Tasarımların aktarıldığı sayfalarda, negatif boşluklar bizler için daha da bir önem kazanmakta. Negatif boşluk dediğimiz alan bıraktığımız boş, beyaz alanı ifade etmektedir. Negatif boşluk alanlarının genişliğinden yararlanarak projemize çok daha fazla dikkat çekebiliriz. Bu sebeple portfolyolarda grafik elemanlar minimumda tutulup görsel hiyerarşi anlamında geri planda bırakılarak mimari unsurlar öne çıkarılmalıdır.