AŞKIN MİMARİDEN SANATA DÖNÜŞÜMÜ: MİHRİMAH SULTAN CAMİ KÜLLİYELERİ

Mimar Sinan’ın, Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’a olan aşkının eseri…

Adını sık sık duyduğumuz külliyelerin ardındaki öykü … Matematik ve geometri dehası Sinan’ın tasarladığı yapıtların duyguyla mimariye etkilerinin izleri…


Koca Sinan’ı hepimiz biliriz. İsmi hafızalara kazınan Sultan Süleyman’ı da duymayanımız yoktur. Biraz okuduğum kitaptan biraz da araştırdıklarımdan yola çıkarak, ardında bıraktıkları hikayeyle tanıyalım külliyeleri. Cami külliyeleri şu anda İstanbul Edirnekapı mevkilerinde ve Üsküdar sahil şeridi sınırlarında bulunmaktadır. Bu külliye izleri -kesin olmamakla birlikte- duygusal bağlar ile tasarlanmış ve günümüzde hikâyeleştirilmiştir.


Şimdi hikâyenin izlerini takip edelim!


Topkapı Sarayı’nda 1522 yılında dünyaya gelen Mihrimah, babası Süleyman tarafından Farsça’da Güneş ile Ay anlamına gelen isimle adlandırılır. Mihrimah büyüdükçe güzelliğinden söz ettirir. Yıllar sonra o zamanın yaş algısı ve hayatı anlama yönünün farklılığıyla 17 yaşına basan Sultan Mihrimah’a evlilik çağının geldiği söylenir ve Koca Sinan ile Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa aday olarak gösterilir.


Bununla birlikle Başmimar Sinan’ın zaman zaman sarayda gördüğü Sultan’a öncesinde de aşık olduğu söylenir. Mimarımız o zamanlar evlidir ve yaklaşık olarak 50 yaşlarındadır. Hikâyeyi takip ettiğimiz gibi kalbinin izlerini süren Mimar Sinan, tutkularının merakını derinden hissederek sarayda tasarım yapmaya devam eder. Bu sırada dedikoduların peşine düşer.. Tüm bunlar bir kenarda dursun evlilik çağındaki sultanlar için çeşitli etkinlikler imtihan şeklinde gerçekleştirilir. Hürrem kızı Mihrimah’ın evlilik kaderi zihinlerde entrikacı ve rüşvetçi Rüstem Paşa ile bütünleşir.