BU SARAYDAN KAÇIŞ YOK


Teknolojinin artan kullanımı ile sosyal medya insanların ortak eğlence alanlarından birine dönüştü. Özellikle son zamanlarda sık kullanımı ile öne çıkan Tik Tok uygulaması ile kullanıcılar challenge ve akımlar ile içerik üreterek ortamın tozunu attırıyor. Tabi ki bizim konumuz Tik Tok değil; Tik Tok’ta viral olmuş olan bir akım ile ilgili:‘’Versailles Run Filter (Versay Sarayı'ndan Kaçış)’’

Trend olan filtrede bir prenses hızla saraydan kaçıyor ve filtre kullanıcının yüzünü kusursuz bir şekilde kraliçenin yüzüne empoze ediyor. Oluşturulan videoların üzerine kullanıcılar kendilerine özgü bir yorum ekliyor. Örneğin en çok beğenilenlerden birine: ‘’Bir yudum kahve içtikten sonra banyoya koşuyorum!‘’ (Munera Ahmed,Tik Toker) şeklinde bir yorum eklenmiştir. Ben de en başta herkes gibi sadece gülmek ve eğlenmek için viral olan filtrenin birbirinden farklı videolarını izliyordum. Beni bu filtreyi araştırmaya iten şey Tik Tok kullanıcısı DiBartolomeo’ nun filtreyi gerçek hayatta taklit ettiği video oldu. Videoya: “Filtre yoktur ve gerçek Versay Sarayı'nda koşmak zorundasındır.’’ diye bir açıklama katmıştı. Bu videoya kadar videodaki mekanın gerçek bir saray olduğunu fark etmemiştim. Videoyu izledikten sonra aklımda bir soru belirdi. Neden Versay Sarayı'ndan kaçılıyor ki? Daha sonra bu sorunun cevabını aramaya koyuldum.


Aslında bu filtrenin yapım amacı kullanıcılara kültürel yapıları çevrimiçi olarak gezme imkanı sağlamaktır. Museum Moment etkinliğinin bir parçası olarak başlatılan bu AR efekti içerik üreticilerin katkısıyla eğlenceli ve komik bir akım haline geldi. Filtre kullanıcı yüzlerinin empoze edildiği Fransa kraliçesi olan Maria Antoinette’den esinlenilerek oluşturuldu.


Fransa’nın son kraliçesi Maria Antoinette, on dört yaşına kadar el bebek gül bebek büyütülmüş , başına geleceklerden habersiz küçük yaşta nişanlanmıştır. Kendisinden bir yaş büyük olan 16. Louis ile evliliklerinin ilk yedi yılında çocuk sahibi olmamaları talihsiz kaderinin başlangıcıdır. Bu olayın üzerine kraliçeye bir sürü dedikodu ve iftira atılmıştır. Kimi insanlar için ulaşılmaz bir hayata sahip olan Maria bu hayattan sıkılmıştır. Bu durumu: ‘’Rujumu tüm dünyanın gözü önünde sürüyorum, ellerimi tüm dünyanın gözü önünde yıkıyorum.’’ şeklinde ifade ederek annesine sitem etmiştir. Ekmek kıtlığının yaşandığı Paris'in en sıkıntılı günlerinde tahta çıkan Kraliçe Maria için kötülemek ve karalama amaçlı: ‘’Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler.’’ sözünü söylediği ortaya atılmıştır. Birçok iftiraya ve dedikoduya maruz kalan Maria bu sıkıcı saray hayatından kaçış yolları aramış ama hikayesi tutuklanma ve idam ile sonlanmıştır. Filtredeki kraliçenin Maria olduğu düşünülünce saraydan kaçıyor olması çok da şaşırtıcı değildir ancak filtrenin bu durumdan esinlenilerek tasarlandığı gibi kesin bir bilgi yoktur. Ben de bu yüzden Versay Sarayı'ndan kaçmayı gerektirecek başka ne olabilir diye araştırmaya devam ettim.