CHALLANGE ACCEPTED: HOW I MET YOUR MOTHER 1

Karşınızda efsa...nevi dizi How I Met Your Mother! İlk durağımız: Ted&Marshall'ın apartman dairesi.


2005 yılında ABD'de CBS kanalı aracılığıyla yayına giren HIMYM, 2014 yılına kadar devam etmiş dokuz sezonluk bir dizi. Ana karakterleri Ted Mosby, Marshall Eriksen, Lily Aldrin, Robin Scherbatsky ve Barney Stinson olmak üzere beş karakterden oluşuyor. Ted Mosby'nin 2030 yılında çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlayan dizi, altıncı ana karakter Tracy McConnell'in son sezonda dahil olmasıyla sona eriyor.


Gelelim dizide ikonikleşmiş mekânlara! Dizi dokuz sezon boyunca farklı mekânlara ev sahipliği yapmış olsa da ana mekânların; MacLaren's Pub ve -üniversitede yurt arkadaşları olan- Ted ile Marshall'ın apartman dairesi diyebiliriz. Şimdi bu apartman dairesine biraz yakından bakalım.


Örnek olarak neredeyse birebir modellenen bu planı referans alalım. Kapının salona açıldığı klasik amerikan ev tipi olan bu daire, yaşam alanı merkezli. Evin tam merkezine konumlanan salon, sirkülasyonun en yoğun olduğu bölge olduğu için gün içerisindeki akışlar da en çok burada görülüyor.


Çoğu kişiye diyagonal yerleşim sıklıkla rahatsız edici gelebiliyor ancak bu apartman dairesindeki tasarımdan şaşırtıcı bir şekilde rahatsızlık duyulmuyor. Bunun sebebiyse oturma alanının şömineyle aynı aksta konumlandırılışı!

Dokuz sezon boyunca oturma alanındaki donatıların değiştiğini görüyoruz. Genelde masif döşeme görüntüsüne aynı tonlardaki kahverengi koltukların boğucu bir tercih olacağı söylenebilir ancak kırmızı ve yeşil tonlarıyla aurayı tamamen nötrleyen bu

tasarım akıllarda kalıcı bir iz bırakabiliyor!

Sizce hangisi?


Yoksa siz sarı koltuğu mu tercih ederdiniz?


Retro ayaklı mobilyaları görüyor musunuz?


Peki tekli koltuktaki desenlerle halıdaki desenleri?Ted Mosby bizler gibi mutluluğu arayan bir mimar! :) Yaşam alanında kendisine bir çalışma alanı yaratan Mosby, amerikan tipi evlerde sıklıkla gördüğümüz kot farkından faydalanıyor. Çoğumuz projelerimizde döşeme farklarıyla farklı alanları sunarken, burada ise kot farkıyla ayrılan bu çalışma alanı ilk bakışta kendini belli ediyor!