top of page

El Çizimi mi, Dijital Çizim mi?

İçmimar ya da mimar fark etmeksizin, hepimiz bölüme girdiğimizden beri el çiziminin ne kadar önemli olduğunu duyduk hocalarımızdan. Kimi zaman onlara hak verdik, kimi zaman da bu görüşleri için çokça eleştirdik onları. Peki, gerçekten tarafsız bir bakış açısı ile ele alacak olursak hangi taraf haklı?

Değerli hocalarımız aslında bizlere el çiziminin değerini bölüme girdiğimiz ilk günden beri söylüyorlar. Kimi zaman onların bu görüşüne katılmasak da aslında onların amacı bizleri iyi birer tasarımcı olarak yetiştirmek ve düşüncelerimizi hızlı, doğru şekilde yansıtabildiğimizden emin olmak. Zira bir tasarımcı olarak ne demek istediğimizi yazı ile değil çizim ile en iyi şekilde aktarabiliriz. Karşımızdakine aklımızdaki tasarımı her detayına kadar anlatabilsek dahi, ağzımızdan çıkan sözcüklerin bir başkasının aklında nasıl canlanacağını bilemeyiz. Bu sebeple el çizimine yatkın olmamız, kendimizi iyi ifade edebilmek için gerekli. Bununla beraber bizlere genelde el çiziminin değeri bu noktadan değil de farklı bir yaklaşım ile anlatmaya çalışıyorlar.


'‘İnşaatta ustaya bilgisayardan mı çizim göstereceksin?'’


Planlar, kesitler, renderlar ve nice paftanın elde özenle yapılmasının tek sebebinin bu olması bana her zaman biraz ters gelmiştir. Özellikle de artık inşaatlardaki ustaların ellerinde tabletler ile gezdiklerini öğrendikten sonra. Aslına bakılırsa bir ustanın elinde tablet olmasa dahi, hiçbir mimarın ya da içmimarın duvar üzerine aşırı iyi bir perspektif çizip render atması gerekeceğine inanmıyorum. Çok zor şartlar altında en fazla basit bir kroki/plan eskizi çizilmesi gerekebilir ancak tasarımı sıfırdan anlatıyormuş gibi çizimlere gerek olmayacağını düşünüyorum. Ancak bu noktada yanlış anlaşılmak da istemem. Benim savunduğum düşünce el eskizlerinin gereksizliği değil. Yalnızca bunun bize biraz uç bir noktadan anlatılmaya çalışılması.


Tüm bunlarla beraber el çizimlerinin üstündeki emek, çalışılmışlık hissi ve her birinin biricik olması da elbette ellerimiz ile yapıp sunduğumuz bu tasarımların değerini artırıyor. Paftalara da, maketlere de, planlara da ayrı bir hava katıyor. Elde çizilmiş, üretilmiş bu ürünleri çok değerli bulmakla beraber ülkemizde dijital tasarım eğitiminin de çok daha iyi yerlere gelebileceği kanaatindeyim. Zira bence özellikle mimarlık ve içmimarlık bölümlerinde dijital tasarım eğitimi ven uygulamasına çok geç başlanıyor. Bölüme girdiğimiz seneden beri sunumlarımızda kullanmasak dahi dijital tasarım eğitimi almamız gerekiyor. Ayrıca okullardaki bilgisayar destekli tasarım derslerinin içerik ve kalitesi de gözden geçirilmeli. Çünkü her okulun içeriği aynı olmayabiliyor ve mimarlık, içmimarlık öğrencileri bölümden mezun olurken birçok programa uzak oluyorlar. Bu da öğrencileri kendi başlarının çaresine bakmak durumunda bırakıyor. Kendi imkânları ile bilgisayar destekli tasarım öğrenebilenler ilerlerken, okuldan başka bunları öğrenecek yeri olmayanlar geride kalıyor. Kısaca el çizimi elbette çok önemli, ancak dijital çizim de bu çağda kesinlikle sırt çevrilecek bir kavram değil.


Herkese çizimlerinin silerken kirlenmediği, Autocad’in donmadığı günler diliyorum.

1.309 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page