top of page

Gim nedir? Kısaca bizden dinleyin

9 yıllık geçmiş, 2 yıllık kafa patlatma ve artık harekete geçme zamanının geldiği o an. 5 yıllık üniversite hayatının tamamını bunun hayaliyle yaşamış bir genç olarak herkesi selamlıyorum. Bendeniz Herdem Süer. Beykent Üniversitesi’nde İçmimarlık son sınıf öğrencisi olan, mesleğini kendi çabalarıyla tanıyan, doğru bilinen yanlışların farkına varan ve bunların değişmesi adına hamle yapılması gerektiğini düşünen biriyim. Ama isteyerek ama istemeyerek başladığım ve sonradan çok sevdiğim mesleğime sahip çıkmanın veya elimden geldikçe bir şeyler yapabilmenin verdiği gururu ve GİM olarak neleri planladığımızı sizlere kısaca anlatmaya çalışacağım.


Okullarda konferanslara gittiğimizde arkadaşlarımıza bazı sorular sorarak başlıyoruz konuşmalarımıza. Gelen cevaplar aslında hepimizin çok büyük bir bilinçlenmeye ihtiyacı olduğunun işaretçisi oluyor. Çünkü mesleğe ve meslek haklarına dair sıfır bilgiyle mezun oluyoruz ne yazık ki. İçmimar olmanın sadece iyi bir proje çizebilmek olmadığını düşünerek hep farklı alanlara yöneldim ve belki de bu yüzden notları parlak bir öğrenci olamadım. Ancak mezun olsak dahi piyasada çok basite indirgenebilecek şekilde “ustalara” yenilen bir meslek olarak anılıyoruz maalesef. Bunun sitemini bizden önce meslek haklarına sahip çıkılmamasına ve meslek haklarının savunulmamasına yapabiliriz. Ancak biz ne kadar sahip çıkıyoruz sorusunu kendimize sorduğumuzda cevap veremeyeceğimizin farkındayız. Haklarımızı, mesleğimizi, ne kadar maaş almamız gerektiğinden bütçe verirken nasıl bir çerçeveden vermemiz gerektiğine dair hiçbir şey bilmiyoruz. Ta ki GİM’e kadar :)

Bizler bir avuç İç Mimarlık öğrencisi olarak herkes bunları öğrenebilsin diye yola çıktık ve bugün 4000’den fazla kocaman yürek olduk. Salonlarda, okullarda ve sınıflarda bizlere bakan ve gözlerinin içi parlayan öğrencileri görerek gücümüze güç katıyoruz. Mesleğimize sahip çıkmaya, mesleğimizi ve birbirimizi tanımaya, haklarımızı öğrenmeye ve bilinçlendirmeye, içmimarlık mesleğini hak ettiği yere getirmeye ve içmimarlığın lüks değil ihtiyaç olduğunu bütün Türkiye’ye anlatmaya geldik. Konuşalım, tartışalım, etkinlikler düzenleyelim, sosyalleşelim, öğrenelim, örgütlenelim, bilinçlenelim ve muadil mesleklerin yanında ezilemeyelim istiyoruz. Bu anlamda okullarımızda etkinlikler, workshoplar ve seminerler düzenleyeceğiz. Malzemeye dokunacak, öğrenecek ve piyasada iş yapan İç mimarlardan piyasayı öğreneceğiz. Yapabileceklerimizin sınırı yok. İhtiyacımız olan ne varsa o yönde çalışmalar yapacağız. İstemekle kalmıyoruz başarıyoruz. Biz gençleriz. Biz Genç İçmimarlarız. Mesleğimizi en tepeye çıkarmaya söz verdik ve hak ettiği yere getirecek olan öğrenciler ve mezunlarız. Ve her zaman dediğimiz gibi BU PLATFORM HEPİMİZİN. HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ!


Herdem SÜER

Beykent Üniversitesi 4.sınıf Öğrencisi

Genç İçmimarlar Genel Koordinatörü

2.813 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page