top of page

Her Yerde Sen Dizisi İç Mekan Tasarımları

Diziler ve filmlerde yer alan mekanlar tasarımlarıyla oldukça dikkat çekerler. Çarpıcı ve canlı renklerle dikkat toplanmaya çalışılır çoğu zaman. En önemli unsur olarak dizide yer alan karakterin ruhunu yansıtabilecek mekanlar bulunur. Bu mekana tıpkı gerçek hayattaki gibi yaşam alanını kullanacak kişinin veya kişilerin sevdiği renkler ve hobileriyle nasıl şekillenebileceği üzerine çalışmalar yapılır. Örneğin; senaryoda yer alan karakter ressam ise evinin duvarlarında bir tablo görememek bir çelişki yaratmaz mıydı?Her yerde sen dizisinde ana karakter olan Selin oldukça genç, dinamik, eğlenceli ve mesleğini seven bir içmimar. dolayısıyla evinde onun ruhunu yansıtan canlı renklerde duvar ve eşyalardan yararlanılmış.


Canlı bitkilerle mekana farklı bir hava katarken şehir hayatını tüm gün ofislerde geçiren insanlar için oldukça iyi bir örnek olarak gösterilebilir. Mümkün olduğunca az eşya kullanılmaya dikkat edilmiş. Mekanın hareket alanı oldukça geniş bırakılmış. Canlı renklerin genel olarak hakim olduğu salon açık renk halı ve perdelerle iyi bir uyum sağlamış.


Son dönemde yeniden gündeme gelen doğal ahşabı evin her yerinde görmek mümkün. Düz gri bir koltuk baskılı yastıklar ve bir battaniye ile yaşayan bir hale getirilmiş. Duvarlarda ilgi çekici, sanatsal aynı zamanda mekanın bütünündeki renkleri içinde barındıran güzel tablolardan yararlanılmış.


Mekan oturma, okuma ve yemek yeme alanları olarak üç bölüme ayrılmış. Geniş alanlarda yeterli ışığı verebilecek büyük sade bir aydınlatmaya ek olarak lambader ve abajurlarla

dekorasyon tamamlanırken ışıktan oldukça yararlanılmış. Köşede yer alan kitap,dergi gibi çoğunlukla kolay ulaşım sağlanacak yerlerde olması istenen yerlere yerleştirilirken mekana çeşitlilik katılmış. Vintage vazo ve çeşitli ahşap aksesuarlarla mekan bütünlüğü yakalamış.


Duvarda yer alan aksesuarlar oldukça renkli ve ilgi çekici detaydan oluşuyor.Salonda harika ahşap bir kitaplıkla hem görsel hemde işlevsel alanlar kazanılmış.Beyaz kapıların üstüne sarı renkli üçgen hareket verilmesi detayı da ilham verecek nitelikte olabilir.


Salonun büyüklüğüne nazaran daha küçük bir alan olan mutfak servis penceresi ile daha geniş gösterilmiş.Canlı renklerle salon ile uyumu yakalanmış.Mutfakta bulunan baskın renkler aydınlatmaya yansımış. Bu alanda dekore edilirken canlı bitkiler ve ahşaptan yararlanılmış. Servis penceresinin önünde yer alan sandalyeler sabah kahvaltıları için oldukça kullanışlı bir alan olmuş. Kısacası bu geniş mekanın her köşesi oldukça şık ve kullanışlı bir şekilde değerlendirilmiş. Son dönem modasını takip eden kullanan kişilerin karakterine uygun olarak trendlerden yararlanılmış.


Dizinin bir diğer karakteri Demir ise daha ciddi, net bir mimar, evin ona ait bu bölümünde daha koyu renkler görüyoruz. Gösterişten uzak bir dekorasyonu var. Evin bütününe göre daha koyu renkler tercih edilmiş ve mümkün olduğunca az aksesuar kullanılmasına rağmen oldukça şık bir mekan yakalanmış. Odanın içinde bir giyinme odası bulunuyor bu alan perde ile birbirinden ayrılmış. Aksesuar olarak yerde yer alan siyah şık mumluklar var. Çarşaflar ve duvar arasında renk uyumu yakalanırken duvarın ahşap detaylı başlıkla nefes alması sağlanmış. Açık renkte metal ayaklı abajurlar ve genel olarak aksesuarlar dikkat çekmekten uzak tamamlayıcı detaylar olarak yerini almışlar. Duvar rengi ve tuğla detayları bu odadaki en baskın seçimler olarak görüyoruz.


Dizinin bir diğer mekanı ise bir iç mimarlık ofisi olarak görüyoruz.Tam anlamıyla mekan mesleğin ruhunu taşıyor. Uzun taş duvarları ahşap siyah metal aksesuarları olan büyük bir masa ve onunla uyum sağlayan uzun ahşap bir toplantı masası kullanılmış. Aydınlatmalarda kullanılan metal detaylarla mekanın ruhuna uyum sağlamış.Büyük bir duvarı boydan bota kaplayan yazı tahtası ve ofisin işlevini yansıtan çizimlerle oldukça güzel bir ofis olmuş.

Şirketin Demir'in odası hariç kullanılan diğer alanlarında tuğla detaylı duvarlar sarı renkle hareketlendirilmiş.Yeşil bitkiler ve gizli ışıklandırmayla duvarlar ilgi çekici bir hal almış. Geniş büyük kapılara burada da rastlamak mümkün. Mekanda yer alan iki cam ofis ise alnı daraltmadan oldukça iyi konumlandırılmış. Tıpkı masaları birbirinden ayıran camlar gibi mekanı hem geniş hemde kullanışlı bir hale getirmiş. Tablolar mimariyi oldukça çağırıştırıyor. İç mekan trendlerine burada da yer verilmiş. Sarkıt ve metal detaylı aydınlatmalar ofisteki yerini bulmuş.

Emeği geçenlerin ellerine sağlık....
1.095 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page