İçmimarlık Öğrencileri İçin Kitap Önerileri

Güncelleme tarihi: 7 Şub 2019

Mutlaka siz de içmimarlık kitapları diye araştırma yapmışsınızdır. Aradığınız konudaki kitabı bulamadığınızı düşünerek bu hevesinizden vazgeçmiş olabilirsiniz. İçmimarlık yeni bir bölüm olduğu için kimi zaman aradığımız bilgilere çok zor ulaşabiliyoruz. Ya da boş zamanlarımızı mimari kitapları okuyarak doldurmak istediğimizde aradığımız tarzda bir kitap bulamıyoruz. İçmimarlık bölümünde okuyan veya mezun olan tüm iç mimarlık öğrencilerinin işine yarayacak kitapları sizin için listeledik.İÇMİMARLIK TEMELLERİ SERİSİ


Öncelikle bir seriden bahsetmek istiyorum. Literatür yayınları tarafından yayınlanan bu seri Türkiye'deki en geniş içmimarlık serisi. Hangi konuda yardıma ihtiyacınız varsa ya da hangi konuyu merak ediyorsanız sadece o kitabı almanızda mümkün. Ancak bizce tüm kitaplar bir içmimarın kitaplığında olması gereken türler. Kitaplara Literatür yayınları'nın ya da seçkin kitapçılardan ulaşıp inceleyebilirsiniz.


İÇ MEKAN TASARIMIN TEMELLERİ

İç Mekan Tasarımının Temelleri kitabı, iç mekan tasarımının anahtar ögelerine ve temellerine bir giriş sunuyor. Başlangıç aşamalarından, üç boyutlu biçime, önemli kavramlar kolay anlaşılır; ancak detaylı bir şekilde, bu disiplinin yaratıcı olanaklarını ortaya çıkararak ele alınıyor.

İçindekiler; Tasarım Süreci, Projeyi Anlamak, Mekanı Anlamak, Bina Strüktürünü Anlamak, Mekanı Düzenlemek, İnsan Ara yüzü, Sürdürülebilir Tasarım, Tasarımın Sunumu


 
İÇ MİMARLIĞIN TEMELLERİ


İç Mimarlığın Temelleri kitabında ögelerden sunum tekniklerine kadar geniş bilgiler edinebilirsiniz. İçeriğindeki konular arasında mekan/biçim, yapı alanı/işlev, malzemeler/dokular, ışık/ruh hali ve sunum/temsil yer almaktadır.
 MİMARLIKTA TEKNİK RESİM

Proje derslerinde en önemli sorunlardan biri teknik çizimlerdir. Detaylar taramalar perspektifler… Bu kitapta yalnızca teknik resme ilişkin bilgileri doğrudan aktarmakla yetinmezken, teknik resmi mimarlığın proje düzenleme bilgileri, yapı bilgisi, detaylar, perspektif türleri, şantiye bilgileri, proje örnekleri, çizim örnekleri gibi alt dallarına ilişkin bilgilerle destekleyip somutlaştırarak öğretiyor. 


MİMARLIĞIN ÖYKÜSÜ

Uygarlığın tüm aşamalarında kültürel ve teknolojik gelişimleri en şaşmaz biçimde yansıtan mimarlık, insanlık tarihinin en somut görüntüsü olmasıyla oldukça heyecan vericidir. Mağara ve saz kulübelerinden bazilikalara, katedrallerden gökdelenlere, Berniniden Corbusier ve Gaudiye uzanan heyecan verici bir serüven. Ve mimarlık bugün de serüvenine devam ediyor. Fotoğraflar, resimler, haritalar ve planlarla desteklenen Mimarlığın Öyküsü, Batı mimarisi üzerine yapılmış araştırmaları; strüktür, fonksiyon, tarih ve anlama dair açıklamaları içeriyor. İki ana bölüme ayrılan kitabın birinci bölümünde mimarinin temel kavramları, işlev, strüktürel ilkeler ve tasarım elemanları; ikinci bölümünde ise bir bütün olarak Batı mimarisinin gelişimi, tarih öncesi çağlardan günümüze dek ele alınıyor. Yalın dili ve 400 resim ve çizimle kolay bir okuma sağlayan çalışma, yalnızca mimarinin değil, insanlığın da dünü ve bugünü üzerine. (Tanıtım Bülteninden)
 


NEUFERT YAPI TASARIMI

Ve tabii ki olmazsa olmazımız bir kitap. Özellikle bölüme yeni başladığımızda yaşadığımız tüm soruların cevabını içeriyor. Proje derslerinde yaşadığımız tüm ölçek sorunlarında bakacağımız bir kaynak. İlk sene elimize aldığımızda ''Ya bunların hepsini nasıl bileceğiz?'' dediğimiz bir kitap. Hepsini elbette bilemeyeceğiz ancak ne kadar çok karıştırırsak o kadar iyi, bizden tavsiye. Ve bizce içmimarlığın başucu kitabı.