İç Mekan Tasarımının Geleceği 2

Zamanın başlangıcından beri mimari ve iç mimari sürekli değişim ve gelişim içerisindedir. Kültür, gelenek, toplumun zaman içinde değişen değerleri ve eğilimlerinden ilham alan tasarım çok yakın bir gelecekte aynı çizgilere ve değerlere sahip olmayacak. Bir yandan geçmişi arayan gözlerimizin bulduğu tasarımlar, diğer yandan rahatlık ve konfor olgusuyla oluşturulmuş bugünün sade ve modern tasarımları iç mimariyi zenginleştirir ve bize sayısız seçenek sunmaktadır. İkinci yazımızda bu seçeneklere devam edeceğiz.


3D Printer

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük icatlarından olan cihazlar ev yapmak, heykeller yapmak, bir canlıya kol üretmek ve köprü yapmak gibi yüzlerce farklı alanda kullanılmaktadır. Oldukça yeni bir konsept, 3D baskı endüstrisi, ev dekorasyonu ve mobilyaları için bazı büyük avantajlar sunabilir. Birçok ürün tasarım ya da zaman yönetimi kısıtlanmadan mükemmel bir şekilde 3D baskı yapılabilir. Teknolojinin geldiği boyutu anlamamız için birebir.

Çalışmalarınızı kaliteli ve hızlı bir şekilde hazırlayıp müşteriye sunmak artık çok daha kolay. Müşterilerin fikirlerini kısa zamanda hissetmesine ve dokunmasına olanak sağlıyor. Fikir anlayışı ve uygulaması arasındaki süreyi azaltmasıyla düşük maliyetle alınabilecek en yüksek verimlilik örneklerinden. Bugün yaygın ticari bir kullanım yolu olmakla beraber tasarımcının çalışmasını hızlandırırken müşteri için de maliyeti düşürmesiyle iki taraf için de kazançlıdır.

Ventury'nin Organik İşlevsel Heykeli 'Gaudi' - salon sandalyesi

Bu sandalye tek bir parça halinde SLA makinesi ile basılmış ve daha sonra bronzla kaplanmıştır.

Ventury Paris'in Eiffel chairs

Eyfel Kulesi'nin mimari akışını ilham alarak, karmaşık tasarımlara izin veren stereolitografi 3D baskı teknikleri kullanılarak gerçekleştiğini göstermektedir.


Janne Kyttanen' nin Sofa So Good Couch


3D yazıcılarla metal malzemeden yapılmış ancak rahatça oturma yüzeyi oluşturmak için yüksek cilalı bakır ve krom kaplı, tam boyutlu, tamamen işlevsel bir kanepedir. 2,5 kilo ağırlığında ve sadece 2,5 litre malzeme kullanılarak üretilmiş.

https://www.jannekyttanen.com/shop/sofa-so-good
Sanal Gerçeklik (VR)