top of page

İki Boyutlu Gerçek Dünya; Cafe Yeonnam-dong

Biliyoruzki tasarlanan her mekanın tasarımcısının bir esinlenme noktası veya bir hikayesi vardır.

Cafe Yeonnam-dong bunlardan biri.


W - Two Worlds isimli Kore dizisinden esinlenilmiştir. Kafenin tasarımıyla diziyi bağdaştırabilmeniz açısından dizi ile ilgili küçük bir özet anlatmam gerektiğini düşünüyorum: Dizide uzun yıllardır çizim ile uğraşan adam dünyadaki her şeyin çizim olduğunu ve çizim yaparak olaylara yön verebileceğini düşünmektedir. Bir süre sonra çizimlerin yanı sıra başka bir dünya olduğunu ve karakterlerin canlı olduğunu fark etmektedir.
Güney Kore'de yer alan bu kafe tasarımcısı tarafından ziyaretçilerine onları adeta bir çizgi filmdeymiş gibi his vermek amacıyla tasarlanmıştır. Konsepti, kafedeki bütün tasarımları basit ve renksiz hale getirip insanların ve nesnelerin öne çıkacağı, ana karakterler olacağı bir mekan oluşturmak olmuştur.


Monokrom tasarımı ve kıvrımlı çizgileriyle Seul'daki bu kafe ziyaretçilere optik bir yanılsama yaratmaktadır.
Tabaktan bardaklara, mobilyalardan mutfak gereçlerine kadar kafedeki her şey iki boyutlu görünüme sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.
Kafe birçok karikatür benzeri mobilya ile dekore edilmiştir.


Çizimleri ön plana çıkarmak amacıyla alanda tümüyle beyaz duvarlar, zeminler, mobilyalar kullanılmıştır.
Mekana iki boyutlu çizim görünümü vermek için eşyalara siyah şeritler çekilmiştir.


Kafenin amacının bütün tasarımları basit ve renksiz hale getirip insanların ve nesnelerin öne çıkacağı, ana karakterler olacağı bir mekan oluşturmak olduğunu daha önce söylemiştim.


Bu fotoğraflarada bakarak istenilen konseptin başarıyla oluşturulduğunu görebiliyoruz.


Dünyanın her yerinde karikatürize tasarımı sayesinde kendine isim yapan kafenin sahibi Lee, “Kafeyi yaratırken eşsiz bir konsept yaratmaya çalıştık. Kore’de daha önce hiç görülmemiş, hatta dünyada olmayan bir tarz oluşturmaktı amacımız.” demiştir.Ahsen Ceren KAŞKAYA

İç Mimar396 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page