top of page

İç Mekan Tasarımının Geleceği 1

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2019

Zamanın başlangıcından beri mimari ve iç mimari sürekli değişim ve gelişim içerisindedir. Kültür, gelenek, toplumun zaman içinde değişen değerleri ve eğilimlerinden ilham alan tasarım çok yakın bir gelecekte aynı çizgilere ve değerlere sahip olmayacak. Bir yandan geçmişi arayan gözlerimizin bulduğu tasarımlar, diğer yandan rahatlık ve konfor olgusuyla oluşturulmuş bugünün sade ve modern tasarımları iç mimariyi zenginleştirir ve bize sayısız seçenek sunar. Geçmişin iç mekanlarını, mobilyalarını analiz ettiğimizde duygu, tarih, renk, estetik, sembolik anlam unsurlarını taşıdığını görmekteyiz.


Günümüz tasarımlarında Sanayi Devrimi ile birlikte makineleşmenin günlük hayatın bir parçası haline gelmesiyle süsleme kültürünü giderek geride bırakmasının yarattığı . Bu bağlamda, süslemeyi estetik zevk ve stilin bir parçasından çok, tasarım kültüründeki dönüşümün bir göstergesi olarak inceleyebiliriz.Geleneksel Türk evinde mekan ve mobilya


Yakın Gelecekte İç Mimariye Bakış

Birçok insan geçmişte iç mekan tasarımın lüks olduğunu düşünürken yenilikçi sosyal medya girişimleri bunu normalleştiriyor. İnsanların fikirlerini kolayca toplamasına ve tasarımlardan ilham almasına yardımcı oluyor. Gelişen teknoloji iç mekan tasarımları sunma biçimimizi kökten değiştirdi. Müşteriler fikirlerini ifade etmek için sadece tasarımcılara bağlı değiller. Şimdi kendi fikirlerini oluşturabilirler ve uygulayabilirler.

Smart Homes ( Akıllı Ev)

Teknolojinin artan rolü akıllı ev kavramını yaygınlaştırıyor. Akıllı iç mekanlar evimizin yapısına yerleşecek. İtalyan tasarım şirketi Tipic, devrim yaratan Tulèr mutfak tezgahı ile akıllı mutfak alanına öncülük ediyor. İlk duyarlı mutfak sloganıyla yeni sentetik taşlar ve modüler teknoloji entegrasyon cihazlarından oluşan bir koleksiyon olarak tanıtılmakta. Bir kuvars kompozit levhadan inşa edilen akıllı çalışma yüzeyi, elinizin sensör üzerindeki hareketiyle ortaya çıkan bir evye (lavabo) içerir. Tekrar el hareketinde lavabo görünmez olur ve geride kalan hatları temiz, kesintisiz bir çalışma yüzeyidir. Tulèr mutfağında ayrıca, taşın içine yerleştirilmiş endüksiyon ocaklarının yanı sıra akıllı telefonunuz için dahili bir tartı terazisi ve şarj sensörü bulunduruyor. Tipic, sonucun sorunsuz olması gerektiğini söylüyor. Sadece akıllı iç mekanların mutfakta değil, diğer birçok mekanda da olanakların olması muhtemel. Akıllı evler son birkaç yılda uzun bir yol kat etti ve iç mekanlarımızın daha akıllı olduğunu görmeye devam edeceğimizden şüphemiz yok gibi.

Züleyha Göktaş

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İç Mimarlık 2.sınıf öğrencisi

350 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page