Mekanların Ruhu: Vitrinler

Her zaman gelip geçtiğimiz sokaklardaki kafelerin, mağazaların, iş yerlerinin önünde takılıp kaldığınız günler oldu mu? Benim oldu. Farklı tasarımlarıyla içeri çağıran bir görsel şölenle de karşılaştığım ya da direk önünden hızlıca geçtiğim mekanlarda oldu.


Peki bir mekana, mağazaya girmenizi tetikleyen durum nedir ?


Sadece ihtiyaçlar mı?

Tabii ki değil. Görsel çağrışımlar, hazlar ve merak...

İşte bu merakı uyandıran konu ile karşınızdayım; vitrin tasarımı.


Vitrin Tasarımı Nedir?

Bir mekanın içerisinde bulunan soyut veya somut ürünlerin dış mekan görselliğe soyut veya somut bir şekilde yansımasını sağlayan; mekanın benliğini, amacını ve müşteriyle ilk iletişiminin başladığı yerin düzenlenmesi ve tasarlanmasıdır.


Vitrin Tasarımcılığı ve Vitrin Tasarımı

Markalar ürünlerinin akılda kalıcılığını artırmak için belli renkler, materyaller kullanarak iç mekan tasarımını dışa taşıyıp dikkatleri üzerine çekmek ve pazarlama ihtiyaçlarını karşılamak için vitrin tasarımına önem göstermektedir.

Bazı ülkelerde ise vitrin tasarımı bir marka ismi kadar önemli olup titizlikle bu işleyişi sergilemektedir. Fransız butiği olan Hermes’in vitrin tasarımını ele alan Zim&Zou tamamen kağıt ve el işçiliğini kullanarak harikalar yaratıp dikkatleri bir hayli üstüne çekmiştir.


Zim&Zou stüdyo tarafından tasarlanan, detayın göz alıcı olduğu bu Hermes örneğinde kağıtlardan oluşturulan mekan ve merkezindeki tilki odak noktası. Tilkinin gözlerindeki malzeme seçimi deriden yana olmuş ve bu sayede gerçekliği yakalamak amaçlanmış. Vitrinin önünden geçen insanları takip ediyormuş gibi algılanması sağlanmış.


Tasarımdaki renkli ve desenli dokuların Hermes şal ve kravatlarından esinlenilerek bir kompozisyon oluşturulduğu ve ikonik Hermes turuncusu kullanıldığı görülmektedir.Farklı bir düşünceyle hem markanın özelliklerine saygılı olup en doğru şekilde kullanılarak müşterilerini her defasında şaşırtabilecek bir tasarıma imza atılmıştır.Vitrin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Dışarıdan bakıp da içerisine girdiğiniz mekanların bir hüsran ile sonuçlandığını görmek de mümkün.

Veya mekan içerisinin dış mekana yanlış bir şekilde yansıtıp kendine büyük haksızlık eden mekanlarda bunların cabası.


Ünlü Fransız Moda Evi Hermes'in Vitrin Tasarımları

Fransa'da bulunan lüks moda evi Hermes'in Şanghay'daki mağazasında, Hollandalı sanatçı Levi van Veluw'un vitrin tasarımı dikkatleri bir hayli doğru fikir ve tasarımıyla üzerine çekmişti. Bir at yolculuğunu andıran , hareketli bir vitrin penceresi tasarlayan Veluw, Fransız lüks moda evi ve Çin arasındaki ilişkinin önemini anlatıyor. Her panelde, zaman içinde donmuş hayvanın yolculuğu vurgulanırken; ilk bölmesinde, görkemli yaratık, geleneksel zeka ve sıcaklık sembolü olarak gösterilmiş. Aceleyle hayvanın çıkışından etkilenen ve yer çekimine yenik düşen bir Fransız atölyesi görülüyor. İkinci ekranda; yaprakları ve ağaçlarla çevrili egzotik topraklardaki, hayvanın cesareti görülüyor. Sonunda ise, bir büyük at, nefis Hermes tasarımlarını taşıyarak Çin'e ulaştığı görülür.


Son derece dikkatli ve detaylı çalışma sonucunda tasarımcı Levi van Veluw'un, Hermes'in Şangay mağazası için doğal toprak tonlarını ele alarak ahşap malzemenin sıcaklığını yansıtmıştır. Vitrinde bulunan bütün objelerin ahşaptan oluşması marka ismi kadar dikkat çekiyor.