top of page
  • Yazarın fotoğrafıtuceboa

Mekanlardan Mesaj Var


Ardı ardına değişen yaşam biçimlerinin aynı tarzda mekanlara ayak uydurması oldukça zor. Bir mekanda ergonomi, fonksiyonellik ve teknoloji ile uyum, dönemimiz kuşağına hitap edebilmek için akla gelen ilk ihtiyaçlardan. Bulunduğumuz mekanlarda insanı kamçılayan, heyecan veren itici güçler elbette ki bizi daha üretken olmaya yönlendiriyor. Daha da önemlisi şu ki; kendimizi daha iyi hissettiğimiz, bizi yansıtan bir mekanda işe koyulmak, yaptığımız işten son derece keyif almamızı ve hedefe kolayca yaklaşmamızı sağlıyor.


Çalıştığınız masayı, ofis dekorasyon stilinizi veya kahve içmeye gittiğiniz mekanı seçerken nelere dikkat edersiniz? Seçimlerdeki kriterler mutlaka kültüre, modaya ve alışkanlıklara göre, değişiklik gösterir fakat size ayna tutan, ruhunuzu yansıtan, keşfedebileceğiniz sürprizlerle sizi iyi karşılayan mekanları sevdiğinizden eminim. Söz konusu kendini iyi hissettiği yere ait olan insan olunca, mekan tasarımında moda takibi ikinci planda tutulabilmekte. Modayı takip etmenin yanı sıra mekana ruh katmak ve kullanıcıya bir mesaj verme kaygısı taşımak çağın gerekleri haline geldi.

Aydınlık bir kış ruhu için kalın kumaşlar, açık renklerle kombinlenen lacivert ve yeşil tonları; kaşmir ve kadife dokular tercih edilirken aynı zamanda soğuk kışın vazgeçilmezi kahve renginin sıcak tonlarındaki yastıklarla mekanlar neşelendirilebiliyor. Asil bir ortam yaratmak istiyorsanız bakır tonları beraberinde kullanacağınız gümüş detaylar alışveriş listenize eklenebilir. Lüks ve ışıltı için kullanılan pirinç-mermer ikilisi ise popülaritesini hâlâ korumakta.


Mekan tasarımlarında beni esas heyecanlandıran ise konsept oluşturma sürecinde çağın taleplerine ayak uydurabilen ve kullanıcı için algı açıcı yollar izlemek. Dinamik bir yaşam süren Y ve Z kuşağı gençlerine hitap etme ve onların ruhlarına dokunabilme çabası tasarımcıları mekan tasarımı süreçlerinde güzel ve faydalı bir değişim serüvenine sürüklüyor. Tasarımcılar artık uygun renk ve tarzları bir araya getirerek mekanlara iyi makyaj yapmanın ötesinde; ışık tutan, motive eden, kişiye kendi potansiyelini hatırlatan veya yapabileceklerinin farkına varmasına yardımcı olan mekanlar oluşturma eğilimindeler. Duvarlara neon renklerle yazılan anahtar cümleler kullanıcıya kendi iç aynasına baktırmakta oldukça trend ve iyi bir yöntem. Ruhu olan mekanlar diye bahsettiğim bu yerler etkileyici mottolar ile hitap ettiği kişileri motive ederek pozitif etki bırakmakta. Bu sebeple kendini iyi hissettirme ve harekete geçirme arzusu yaratacak mesajlar veren mekanların gördüğü talep gün geçtikçe artmakta.


Algılarınız açıkken ve biraz motivasyona ihtiyacınız olduğunda sizi harekete geçirecek mesajı veren iyi mekanlara denk gelmeniz, keşfetmeniz ve ilham almanız dileklerimle.


Çukurova Üniversitesi 2016 İçmimarlık Mezunu

Tuğçe BOĞA

106 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page