top of page
  • Yazarın fotoğrafı1

Mutfak nasıl doğru şekilde tasarlanmalıdır?

Mutfak nasıl doğru şekilde tasarlanmalıdır?Tasarım sürecine başlamadan önce, en önemli şey mutfağın nasıl kullanılacağını anlamaktır. Bu, herhangi bir mimarın alması gereken temel bir yaklaşımdır. Bir mutfak, artık bir alan ya da bir proje sonunda tanımlanacak bir alan olamaz. Tasarımcılar, bir mutfağın tüm proje boyunca entegre edilmesi gereken çeşitli akışlara ve farklı çalışma alanlarına sahip olduğunu anlamalıdır.

Müşterinin istediği stil veya tasarımın ötesinde, performansı optimize etmek ve farklı parçaların üretim maliyetlerini en aza indirmek için bir modül tanımlamak önemlidir. Bu şekilde, bir mutfağın tüm bileşenlerinin ölçümleri, onları barındıracak alanı tanımlamadan önce ayarlanır.

Çalışma Alanları ve Akış

Mutfakta 5 genel alanı tanımlayan bir dizi çalışma vardır:

• Kiler alanı: yiyecek depolama alanı, konserve ürünler, buzdolabı

• Depolama alanı: aletleri, mutfak eşyaları, tencere

• Lavabo alanı: temizlik alanı

• Hazırlık alanı: İdeal olarak üzerinde çalışmak için büyük bir karşı alan

• Pişirme alanı: soba ve fırın.

Kiler, lavabo, hazırlık ve pişirme alanları sürekli olarak birleştirilir ve bir öğünün en verimli şekilde hazırlanması süreciyle ilgilidir. Lavabo, hazırlık ve pişirme alanları, farklı mutfak türlerine yol açan dar bir üçgen çalışma alanı oluşturur.Mutfak Türleri
    Bu, tasarımın amaçlandığı alanla ilgilidir. En yaygın kullanılan türler şunlardır:
• Doğrusal (veya iki paralel çizgi)
• L-şeklinde
• U şeklindeki
    Bu konfigürasyonlarla ilgili olarak, farklı hareket akışlarının nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. “Çalışma üçgeni”, birden fazla kişi çalışırken, geçiş hareketlerinden kaçınarak, pürüzsüz tutulmalıdır. Bu noktada kendinize “Kendi mutfağımı nasıl kullanırdım?” Veya “Şu anki mutfağımdan en çok neyi beğenirim veya beğenmiyorum?” Diye sormak her zaman iyidir. Bu şekilde mekanlarımızı daha anlamlı bir şekilde tasarlayabiliriz.
 Derinlik
    Temel modüller standart 60 cm derinliğe sahiptir. Bu ölçüm, kenarların 58 cm genişliğe sahip olduğunu ve kapının genişliği için bir başka 1.8 cm daha eklediğini dikkate alır. Tezgah her zaman modülün derinliğinin ölçüsünü aşmalıdır, böylece sayaç üzerine bir şey döküldüğünde, sıvı doğrudan ahşap üzerine damlamaz. Cihazın dahil olmadığı alanlar için modülün derinliği azalabilir. Bununla birlikte, başlangıçta iyi düşünülmemiş mutfak çözümleri için genel olarak geçerli olduğu için derinliği azaltmayı önermiyoruz.
    Üst modüller söz konusu olduğunda çalışmak için iki farklı boyut vardır: 30cm veya 35cm, her ikisi de farklı amaçlara hizmet eder. Yerleşik bir mikrodalga tasarım kullanırken, bazı ekstra oda bırakmak için alt kısmın en az 35 cm olması gerektiğini unutmayın. Mikrodalga için 30 cm derinlikte bir modül durumunda, taban en az 5 cm uzanmalıdır.
    Kuleler için, aynı derinliği ideal olarak 60cm kullanmanız tavsiye edilir. Kule içinde bir fırın göz önüne alındığında, tam olarak 60 cm derinliğinde olmalıdır. Fırının, ısının arkada bırakılmasına izin vermek için tavana kadar uzanan yaklaşık 10 cm'lik bir alana ihtiyaç duyduğunu unutmamak önemlidir. Şu anda, bu açıklığı gerektirmeyen fırınlar vardır, bu nedenle modülün tasarımını dikkate almadan önce her cihazın özelliklerinin kontrol edilmesi her zaman önemlidir.


Yükseklik

Taban modülleri için, yükseklik genellikle zeminden tezgaha kadar 90 cm'dir. Modüller, neme bağlı olarak zeminle asla doğrudan temas etmemeli, ayrılan alan 10 cm ile 15 cm arasında olmalıdır.

Üst modüller söz konusu olduğunda, bunlar duvara sabitlenir ve zeminden 1.40 - 1.50 metre yüksekliğe yerleştirilmelidir. Bu ölçüm, baz modülün derinliğine bağlı olarak% 100'dür. Tabanın derinliği ne kadar düşükse, üst modüllerin önerilen yüksekliği de o kadar büyük olur. Bu, üst modülün bir engel olmadığı bir çalışma alanı oluşturur.

SÜPÜRGELIKLER
    Dolabın bu bölümünde, lamine kaplı kontrplak gibi, neme karşı daha fazla dayanıklılığa sahip bir ürüne sahip olmak en iyisidir. Diğer bir seçenek ise donanım şirketleri tarafından üretilen metal veya plastik aksesuarların eklenmesidir.


Modüller veya Ayarlanabilir Parçalar
    Mutfağın en başından nasıl tasarlandığına bağlı olarak, bu tür değiştirmelerin kullanılması önlenebilir. Örneğin, bir mutfak tasarlarken, buzdolabının veya yemek alanının yeri, bu ayarlanabilir parçaların önlenmesinde, buzdolabında veya masasında tanımlanmış alana 5 cm ila 10 cm eklenerek yardımcı olabilir. Bu durumda, bir buzdolabı için 70 cm'lik alan vermek yerine 75cm bırakırız.

414 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page