Sürdürülebilirlik

Güncelleme tarihi: 11 Oca 2019


Sürdürülebilir mimarlık : Ekolojik mimarlık


Ekolojik mimarlık : Enerji tasarrufuna duyarlı, etkin yalıtımlı, güneş ışığından ve gün ışığından yararlanan, dönüştürülmüş ya da dönüştürülebilir malzeme kullanan, gerektiğinde kendi enerjisini kendi üretebilen çevre dostu mimarlık, yeşil mimarlık, sürdürülebilir mimarlık.


İÇ MEKANDA SÜRDÜRÜLEBİLİR MALZEME

Günümüzde, gerek mimari gerek iç mekan tasarımlarında yeni bir kavram duymaktayız. “Sürdürülebilirlik”. Yukarıda da terimsel olarak bahsettiğim sürdürülebilirlik, insanın doğal yaşamdan git gide uzaklaşması ile doğmuştur. İnsan doğası gereği doğadan tamamen kopamamıştır. Ama yaşamaktan, gelişmekten ve üretmekten de vazgeçmemiştir. Gelişen teknoloji, çarpık kentleşme, nüfus artışı, köyden kente göç, oransız nüfus dağılımı yaşam alanlarımızdaki doğayı alıp götürmüştür.


  Sürdürülebilir mimari ihtiyaç üzerine doğmuştur. İnsanlar sonunda bu amansız gidişatı fark edip buna bir dur demiş ve sürdürülebilir tasarım anlayışını geliştirmeye koyulmuşlardır. Bu anlayışta amaç geleceğe daha yeşil bir dünya bırakmaktır. Ekolojik tasarım kısaca doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmayı hedefler ve kullanılan malzemeden tasarım diline kadar yenilenebilir kaynaklardan beslenir. Ekolojik tasarım, hedefi sayesinde dünyada hava döngüsünden su döngüsüne, hayvan ve bitki topluluklarının doğasını korumaktan insan sağlığına kadar olumlu bir etki yaratır. Günümüz rezidanslarının rüzgar dengesini bozduğunu hepiniz hissetmeseniz de iki rezidans arasından geçerken yaşadığınız fırtına size ne oluyor yahu dedirtmiştir eminim. Eee, rüzgarı bir köşeye sıkıştıramazsınız tabii.


  Sürdürülebilir mimari için kendi kendini sürdürebilme becerisine sahip tasarımlar da denebilir. Bu tasarımlar için en önemli etkenlerden birisi de geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Ancak sürdürülebilir mimari bununla da kalmaz bir ürün ya da bir mekan tasarımında uzun süre dayanıklı kalmayı da ifade eder. Örneğin ahşap malzemesi, sürdürülebilir tasarım için önemli bir materyal olarak karşımıza çıkar. Ağaçlar havadaki karbonu tutarak çevreye oksijen verir, böylece ortamdaki canlılara daha sağlıklı bir yaşam sunar. Ahşap aynı zamanda geri dönüştürülebilir, doğada çözünebilir, farklı şekillerde yeniden kullanılan bir malzeme olarak sürdürülebilir tasarımların gözdesi haline gelmiştir.


ŞULE NUR EKŞİ

3.sınıf Gedik Üniversitesi öğrencisi

113 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör