top of page

SANATIN OMURGASI; TASARIM SÜRECİ

"Tam bütün cevapları bulduğunu düşünürsün, sorular değişir"

Paulo Coelho


 

Mesleğiniz ve alanınız ne olursa olsun, yapmak istediğiniz işi uygulamaya başlamak için dahil olmanız gereken bir süreç vardır. Eğer tasarım alanında ilerlemek istediğinize karar verdiyseniz, başlangıçta tasarlanması gereken ilk şeyin sanatınız yerine dahil olduğunuz süreç olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Burada ilk adımınızın ne olacağı büyük önem taşıyor. Ben ilk adımı: “Süreç nasıl geçerse geçsin keşfedeceğim bir şeyler mutlaka olacak...” diyerek atmıştım. Çünkü önünüzde güzergahını önceden göremediğiniz bir yol varsa, yapabileceğiniz tek şey o yolu keşfetmeniz gerektiğini bilmektir.


 

Panik Yapmayın!


Tasarım sürecinin altın kurallarından biri kesinlikle

panik yapmamanız gerektiğidir. Çünkü hayal ettiğiniz işi uygulamaya geçirmeniz gereken bir alandasınız ve stres, yaratıcı gücü dönüştürebilmenin önündeki en güçlü bariyerdir. Bunu kontrol etmeyi öğrenmek, yarattığınız işi daha rahat ve anlaşılır şekilde aktarabilmeyi kolaylaştırır. İlham gelmediğinde, fikriniz beğenilmediğinde ya da reddedildiğinde, doğru karar verdiğiniz işi yanlış bir üslupla sunduğunuzda ve sizden istenilenin ne olduğunu anlayamadığınızda karamsarlığa düşüp panik haline geçmemeniz gerekir. Tabi ki insani duygularımız bunu başarmayı kolaylaştırmıyor ama bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız ne kadar zorlandığınızdan ziyade ne kadar çaba gösterdiğiniz sizin için belirleyici faktör olacaktır. Böyle bir durumda kaldığınızda derin bir nefes alın ve denemeye devam edin. Unutmayın ki denediğiniz sürece ihtiyacınız olan ilhama daha çok yaklaşacaksınız. Aynı şekilde projenizin, tasarım fikrinizin bir ya da bir kaç kişi tarafından beğenilmemesi sanatınızın yanlış ve kötü olduğu anlamına gelmez, sadece bir kaç dokunuşa ve ya daha farklı bakış açılarına ihtiyacı olduğunu gösterebilir.


 

Araştırın


Bol bol araştırma yapmak çok önemli. Araştırma yaparken organize olmak hem sürecinizi hızlandırır hem de elde ettiğiniz bulgular arasında ilişki kurmanız daha kolay hale gelir. Araştırma yapmaya başlamadan önce bilgi toplayacağınız konuyu ihtiyacınıza göre başlıklar haline getirmeniz önemli. Eğer vaktiniz kısıtlıysa bu sayede fazla dağılmadan daha net ve verimli şekilde araştırmanızı yapmış olursunuz. Böylece işiniz kolaylaşır ve zaman kazanabilirsiniz. Çoğu zaman araştırma sırasında gerekli gereksiz bir sürü veriye erişebiliyoruz. Hatta genellikle bir çok insan sırf aynı başlığa sahip diye diğer verilere bakmıyor bile. Aslında gereksiz olduğunu düşündüğümüz bir kaç bilgi bile sonradan önem taşıyan bir sorumuza cevap olabilir, bunu unutmamalısınız. Araştırma yaparken iyi ya da kötü, ayrım yapmadan her şeyi bir kağıda not alın ve daha sonra eleme yapın. 

Kararlı ve İnançlı Olun


Yaptığınız proje ya da tasarımlarda olumsuz sonuçlar elde edebilirsiniz. Genelde bu tarz gelişmeler cesaretimizi kırabilir ve karamsarlığa düşebiliriz. Böyle durumlarda kararlı olup yaptığımız işe ve kendimize inanmamız gerekiyor. Çünkü yaptığınız tasarım ne kadar iyi olursa olsun eğer yarattığınız şeyi savunamıyor ve arkasında duramıyorsanız tasarımınız güven vermez. Tasarımınıza olan inancınızı ve bir olumsuzluk varsa bunu düzeltebileceğinizi kendinize ve karşınızdakine göstermek zorundasınız. Bu konuda değinmek istediğim önemli bir nokta daha var. Bir tasarımın iyi olup olmadığını tek bir kişinin fikri belirlemez. Bir ya da bir kaç kişi tasarımınızı beğenmeyebilir, bu az önce bahsettiğim gibi tasarımınızın değerini belirlemeyecektir. Bir kişinin tasarım algısına uygun olmayan şey başka biri için en doğru tasarım haline gelebilir. Çünkü tasarım süreci dediğimiz aralık değişime açık bir alandır. Aslında böyle anlarda eleştiriye açık olmak ve yapılan yorumları yapıcı bir üslupla kabul etmek sizi daha iyi bir noktaya taşır. Böyle durumlarda hevesinizin kırılmasına izin vermeden, eğer sizde yapılan yorumlara katılıyor ve bazı eksiklikleri keşfetmişseniz, yaptığınız işi nasıl daha iyi bir yere taşıyacağınıza yoğunlaşmalısınız. En önemlisi, bu süreçte kendinize ve tasarımınıza ne kadar güvenirseniz, olmayanı oldurabilir hale getirebilirsiniz. Siz tasarımınıza güvendiğiniz an, güvenilir bir tasarım ortaya çıkarmak kaçınılmaz olacaktır.


 

Kusursuz tasarımlar yaratmak, kusurlar kullanıma uygun hale geldiğinde başlar. Tasarım sürecinde elinizdeki işi yaratırken sorduğunuz her sorunun ardından tonlarca soru ortaya çıkmalı. Özetlemek gerekirse, siz de bu sürece dahil olduysanız veya olmak istediğinize karar verdiyseniz eğer; panik yapmayın, bol bol araştırın ve ne olursa olsun kararlı olun. :)Yaren MENTEŞE
128 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Hozzászólások


bottom of page