top of page
  • Yazarın fotoğrafıtuceboa

Tasarımcıların Geliştirmesi Gereken Beceri: Tasarım Odaklı Düşünmek

Tasarım eğitimi almaya başladığımız ilk günden itibaren her bir projemiz kendi içinde tek ve özel. Her yeni proje çalışmasında istiyoruz ki tasarım problemlerini yeni ve daha önce uygulanmamış çözümlerle aşalım. Kuşkusuz ki projelerimizin sancılı süreçlerini yönetmek çok önemli bir meziyet, hele ki yaşadığımız şu inovasyon devrinde tasarımını yaptığımız ürünün veya mekanın, kullanıcıya dair beklenti ve ihtiyaçları karşılaması bile çoğu zaman yeterli gelmeyebiliyor.

Sürekli bir yenilenme ve gelişim içinde olan dünyada ülkeler artık günü kurtaran tasarımların değil, teknoloji ve trendlerini takip edebilen, hem dönemin ihtiyaç ve beklentilerine uygun olan hem de geleceğe yönelik ihtiyaç ve beklentileri cevapsız bırakmayacak tasarımların peşindeler. Peki nasıl bir çalışma prensibini ilke edinirsek estetik güzellikten öteye giderek aynı zamanda inovatif ve işlevsel tasarımlar ortaya koyabiliriz? Bu noktada size Stanford Üniversitesi'nin yapmış olduğu bir araştırma sonucu ortaya koydukları çalışma modelinden bahsedeceğim: ''Design Thinking'' yani ''Tasarım odaklı düşünme''. Aslında çoğumuzun çok da yabancı olmadığı ve hatta, biz zaten aynı prosesleri uyguluyoruz diyebileceğimiz bu sistemli çalışma modeli beş adımdan oluşuyor.

1. Empati kurma; İnsan merkezli tasarım anlayışında kullanıcıyla kurulan empati, problemin anlaşılması için oldukça önemlidir ve tasarımcıyı bir sonraki adıma yönlendirir.

2. Tanımlama; Bu süreçte tasarımcı, empati kurduğu kullanıcının problem ve ihtiyaçlarını tanımlamalıdır.

3. Fikir üretme; Kullanıcı ihtiyaçlarını anlayıp tanımladığımız, problemin çözümü için fikir ürettiğimiz adımdır. Çözümün somut olarak başladığı bu adımda üretilen her bir fikir çok değerlidir fakat fikirlerimize sıkı sıkıya bağlanmak da doğru olmayacaktır.

4. Prototip oluşturma; Bu aşamayı üniversite döneminde jüri öncesi hocalarımızdan kritik almak için hepimizin yaptığı maketler ve çizimler olarak düşünebiliriz. Tasarımı açıklamak için sunulan çözüm önerisini ifade eden modeller, bu çalışma disiplininin deneysel boyutunu oluşturur.

5. Test etme; Bu aşamada, daha önceki aşamalarda elde edilen çözümleri kişilere/kullanıcılara test ederek en yararlı ve uygun çözüme ulaşmaya çalışırız.

Design thinking yaklaşımı, insanı odağa alarak sürdürülebilir anlayışla ürüne, faydaya, tasarıma yönelir ve kullanıcıya en iyi cevabı verene kadar bu süreçler devam eder. Bu süreçlerde kullanılan metotlar her zaman aynı olmak durumunda değildir ve aynı zamanda bu süreçler her zaman aynı sıralamada olmak durumunda da değildir, projeye göre süreçler de elbette farklılık gösterebilir. Bu çalışma disiplinini projelerinizin tasarım geliştirme ve analiz alanlarına entegre edebilir, küçük bütçelerle tasarım odaklı düşünerek çalışma prensibini hayatınıza katabilirsiniz. Nereden başlayabilirim diyenler için, büyük çaplı bir proje arayışına girmenize hiç gerek yok, daha önce de söylediğim gibi bizler bu disipline çok da yabancı sayılmayız.

Keşif - Fikirler - Karar doğrultusunda yürüttüğümüz küçük ya da büyük her bir süreç tasarım odaklı düşünme kapsamında değerlendirmek üzere ele alınabilir. Ben bu çalışmayı halihazırda çalışmakta olduğum bir eczane iç mekan tasarım projesini design thinking süreçlerine uyarlayarak başladım. Projemin ilk aşamalarını tamamlayıp prototip oluşturma aşamasına kadar ilerledim ve çalışmalarım hala devam etmekte. Siz de mevcut bir problem üzerine bu yaklaşımla gitmeyi deneyebilirsiniz ve belki çok faydasını gördüm deyip rutin bir çalışma prensibi olarak design thinking alışkanlığını hayatınıza dahil edersiniz.

Tuğçe Boğa

166 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page