top of page

Yeşilin ve Beyazın Hakimiyeti: İstanbul'da Tropikal Bir Kafe

Galata'dan Karaköy' e inerken sakin bir sokakta huzur veren iç mekanıyla dikkat çeken kafe yarı açık oturma alanıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Dışarıdan bakıldığında siyah büyük pencerelerinden içerinin samimi havası bizim dikkatimizi çekiyor. Tropikal esintilerle dolu bu kafeyi sizler için inceledik.


Dış cephede siyah doğramalı pencerelere metal sandalye ve masalar eşlik ediyor. İçeriye baktığımızda ise ahşap mobilyaların hakimiyetini görebiliyoruz. Tropikal tasarımın doğaya olan vurgusunu, dairesel formlarda hissedebiliyoruz. Kafe boyunca beyaz duvarlar ve canlı bitkiler görsel ilgi uyandırırken, doğal ışığa izin veren cam cephe ferah bir atmosfer yaratıyor. Sandalyeler tropikal tasarımın olmazsa olmazı bambulardan yapılmış. Bambu rengine uyumlu ahşap yuvarlak masalar bir bütünlük oluşturuyor. Masa ayaklarında ise metal kullanılmış. Çiçek ve dekoratif objelerin sergilendiği ayarlanabilir raflar geniş oturma alanının üzerinde konumlandırılmış. Dokusuyla dikkat çeken kumaşla kaplanmış sandalyeler ve duvar boyunca devam eden oturma alanına nispeten diğer mobilyalara göre biraz daha büyük olan iki adet bambu koltuk eşlik ediyor. Aksesuarlarda bolca bambuyu görüyoruz. Duvarlarda boya kullanılmaması ve döşemede brüt beton, kullanılması doğallıktan ve sadelikten yana oldukları fikrini bize hissettiriyor.
Küçük ve büyük boyutta kullanılan yeşil bitkiler ahşap saksılarla yükseltilerek kullanılmış. Tavanda, sandalye kumaşlarında ve sehpa tablalarında kullanılan gri tonları mekanda kullanılan diğer renklere uyum sağlayacak şekilde düşünülmüş.

Mumyalanmış bitki duvar dikkatleri mutfak tarafına çekmekte. Tavanda kullanılan ahşap pervane sade bir ortam için birebir uyum sağlanmış.

Bitkilerle doğru objeyi bir araya getirmek karşı tarafa verilmek istenen hissiyatı daha net ve güçlü hissettiriyor. Hareketli çiçeklerle kullanılan tek renk saksılar kullanılarak dengeyi yakalamaya özen gösterilmiş. Benjamin, areka palmiyesi ve sarkan sarmaşık bitkileri gibi bitkiler mekanda sık sık kullanmılmış.
İç dekorasyonda bitki kullanımının doğaya olan özlemimizi gidermek için oldukça güzel bir fikir olduğu kesin. Mekanın renkleri, hissiyatı ve enerjisi buraya gelen her kişinin tazelenmiş hissederek pozitif enerjilerle ayrılmasına yardımcı oluyor. Mekan tasarımının insanı her boyutta etkilediğini bu örnekte görmekteyiz. Eğer siz de yolunuz düşerse bu kafeye uğrayıp sakinlik içinde bir kahve içmelisiniz.


Züleyha Göktaş

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İç Mimarlık 2.sınıf öğrencisi

206 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page