top of page

Yere Bas-amay-an ProjelerHerkese selamlar tekrardan. Bugün şahsım nezdinde şikayetçi olduğum ve çoğu arkadaşımızın da bu durumdan muzdarip olduğu bir konuyu kendimce anlatmaya çalışacağım.Okullarımızda çok başarılı hocalardan dersler aldığımız şüphesiz, ancak günümüz şartlarında tek tipleşmiş öğrencilik modelinden kurtulabiliyor muyuz üniversitede? Şöyle açayım tasarım derslerimiz bizim tasarımlarımızı kağıda döktüğümüz dersler mi, yoksa hocaların koyduğu kalıplarda yapabildiğimiz tasarımlar mı? O tuvalet orada olmaz, bu mutfak burada olmaz denmesinin üzerine bu dersin adı tasarım stüdyosu mu, yoksa Begüm hocanın stüdyosu mu tartışmasını hala dün gibi hatırlıyorum.


Hocalarımız çok başarılı evet ancak kalıplardan çıkmamıza destek olmuyorlar. Kendileri böyle bir eğitim gördüler belki evet ancak bizim kalıplara sığmadığımızı göremiyorlar. Sivrilen bir tasarım üzerindeyken bunu yönlendirmek yerine kendilerince yontmayı tercih ediyorlar.


Tasarımlarınız uçsun arkadaşlar. Piyasada elbette uçamayacaksınız ancak öğrencilik hayatınızda uçarak ufkunuzu genişletin. Gerekirse isyan edin ama benim gibi tasarım dersinden kalmamak şartıyla tabii.


Günümüz Türkiye'sinin bizlere,tasarımcılara ve kalıplara sığmayan gençlere çok ihtiyacı var. Ufkumuzu ve dünya görüşümüzü genişletmek olsun her zaman yolumuz. Buradan okuyan olursa hocalarımıza da sesleniyorum.


Bırakın uçalım. Karşımızda değil, yanımızda durun. Kulağımızı değil, elimizi tutun.

Sevgiler...Herdem SÜER

Genç İçmimarlar Platformu Genel Koordinatörü

Beykent Üniversitesi 4.Sınıf öğrencisi

197 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page