İçmimarlık Bölümünde Birinci Sınıf Nasıl Geçiyor?

Bu bölümü seçerken kendimi hiç alışık olmadığım bir dünyaya hazırlamam gerektiğini biliyordum. Hayal gücümü çokça kullanmam gereken bir bölüme giriş yapıyordum ve ezberci bir sistemden çıkmıştım. Bölüme geldikten sonra ne kadar bilerek gelsem de bu durum beni zorladı. Açılmam biraz zamanımı aldı. Genel olarak bu, bu şekildeydi. Hepimiz her şeyin tek bir doğrusunun olduğu, geri kalan her ihtimal ve şıkkın yanlış kabul edildiği, etrafımıza duvar ördüğümüz ve mantığımızı değil ezberimizi kullandığımız bir sistemden gelmiştik. Burada kimsenin bir doğrusu veya yanlışı yok. Doğrunuzu ve yanlışınızı siz belirliyorsunuz. Birkaç kriter etrafında istediğiniz kadar uçabiliyorsunuz.


Bizim okulumuzda – Şehir Üniversitesi- kredisi en yüksek dersimiz temel tasarım dersiydi. Dersin amacı tasarım yapmanın temel ilkelerini, çevreyi, tasarımcı gözüyle algılamayı sağlamaktır. Tasarım araçlarını etkin kullanma becerisi kazandırmak olan bu dersin içeriğinde biz tasarım meseleleri ve kavramlarıyla tanıştık; çizgi, yüzey, hacim, biçim gibi unsurları ve ilkeleri iki ve üç boyutlu olarak inceledik. Algılama çalışmaları yaptık. Biçim, malzeme, renk gibi unsurlarla çizim ve maket tekniklerini öğrendik ve uyguladık.İlk olarak temel elemanlarla yani nokta, çizgi, düzlem ve ışık konularını ele aldık. Daha sonra Geştalt olarak ifade edebileceğimiz kuramlar konusuna geçtik. Bunlar algıyla ilgili meselelerdi. Sene boyunca Geştalt ile yolumuzu hiç ayırmadık. Kare, üçgen, daire formlarıyla iki boyutlu bir kompozisyon oluşturduk. Belirlediğimiz küp hacminin içine yine aynı formlarla bu sefer 3 boyuta geçerek bir kompozisyon oluşturduk. Vize değerlendirmemiz bu 3 boyutlu kompozisyonumuzdan oldu. Daha sonra doğa üzerinden kendi seçtiğimiz bir hayvanın önce anatomik yapısını inceledik. Bilgiler topladık bir kes-yap çalışması hazırladık. Sonra anatomik yapıya uygun seçtiğimiz canlının maketini yaptık.Bu çalışmanın ardından renklere geçtik. Kontrast renkler gibi renk çemberi üzerinde bulunan renklerin ilişkilerini inceledik. Renkleri kendimiz elde etmeye çalıştık. Bu aşamadan sonra bir sanat eserini renklere göre 9 parçaya ayırdık ve eserin orijinal rengini kendimiz elde ederek 9 parçayı renklendirdik. Daha sonra bu eserin ve 9 parça renk alanının maketini oluşturduk. Bunu yaparken en önemli kriterimiz bu maketin sahne olmamasıydı. Dolayısıyla maketin kompozisyonunu kendimiz oluşturduk. Final değerlendirmemizi bu çalışmadan aldık.


İlk dönem el becerilerimizi açıyor gibi olduk. Ki bunun inanılmaz faydasını hepimiz gördük. İkinci dönem biraz daha mesleki olarak bizi ilgilendiren işlere başladık.


Flomaster kalem çalışmalarıyla dokularına ve yapısına uygun iç mekân renklendirmelerini yaptık. Seçtiğimiz bir dizi veya filmin bir iç mekân sahnesini çizdik, dokularına yapışa göre renklendirdik. Seçtiğimiz dizi veya filmin orijinal seslerinden birini 30 saniyeye sadık kalarak soyutladık. Soyutladığımız çalışmanın maketini yaparak 3 boyuta taşıdık. Bu yıl yaşadığımız salgın sebebiyle bu ödevin jüri değerlendirmesini online yaptık.


Hepimiz için farklı bir tecrübe oldu. Sonraki süreç çevrimiçi devam etti. Kritiklerimizi online bir şekilde aldık. Geri dönüşüm malzemeleriyle bir strüktür oluşturduk. Online final jürimizi de bu projeyle yapmış ve seneyi bu ders için bu şekilde kapatmış olduk.

Temel tasarım dersi işin içine hayallerinizi kattığınız sizin elinizde şekillenen bir ders. Ama tabii ki bu bölümünde teorik kısmı diyeceğimiz bilmemiz gereken bir yanı var. O yan ise teknik resim dersi.

Teknik resim dersi zihnimizde oluşturduğumuz fikrin belirli kurallar ve standartlar çevresinde iki boyutlu ifade etmemizi sağlar. Dersin ilk başlarında zaten kullanacağımız materyallerin tanınmasıyla başladık. Bu materyaller ile çizim pratiğimizi geliştirdik. Bu dersin bizim için oldukça önemli bir ders olduğunu düşünüyorum. Uluslararası bir dildir teknik resim. Ve bu nedenle kurallar ile kendimizi ifade etmemizi sağlar.


Bu derse ilk dönem temel geometrik çizim uygulamalarıyla başladık. Ölçü, ölçekler konusuyla devam ettik. Karmaşık cisimlerde izdüşüm uygulamaları yaptık kesit aldık. Aynı cisimleri dik ve açılı inceledik. Uygulamalar yaptık. Plan ve kesit çizimleriyle ilgili kuralları, ölçülendirmeleri ve pafta düzenini ele aldık ve dönemi kapattık. İkinci dönem ölçekli mobilya çizimleri ve perspektif çalıştık. Tek ve çift kaçışlı perspektifler uyguladık. Eğik ve aksonometrik perspektifleri ele aldık. Ve bu ders genelinde bunları öğrenmiş olduk.


İçmimarlığa giriş dersimiz ikinci dönem almaya başladığımız bir dersti. Mesleği tanımak, proje ve uygulama süreçlerini anlamak, tasarımın kapsamını kavramak ve bilinç oluşturmak. Özgünlüğün temellerinin atılmasının alt yapısının oluşturuldu bir derimizdi. Müşteri ilişkileri, mesleki haklarımız, proje sunumlarımızı iç mekân ögeleri, birlikte çalışacağımız meslek grupları, mekânda renk, algı, psikoloji, ışık, denge kavram gibi pek çok konuyu ele aldığımız bir dersti.


Bölümün ilk senesi biraz daha hayal gücümüzü öne sürmeye odaklı, el becerilerimiz geliştirmemize yönelik bir seneydi. Mesleki anlamda da tabi ki birçok işliyor ve görüyoruz. Yeni kalemler, boyalar aklınıza gelmeyecek türden her şey bir sürü şey, bir sürü yeni eşyanız oluyor. Eğer tercih edip bu bölüme gelmişseniz sizden bir önceki sınıflarla malzeme konusunu konuşmakta fayda var. Lazım olur diyerekten alınan bir sürü şey var hemen hemen hepsini zaten kullanıyorsunuz. Ama bunun sene başı elinize verilen listeyle hepsini bir arada alınması biraz kalabalık sadece. Sadece ilk ihtiyaçlarınız alınması ve zamana göre alınarak gitmesi sizin aleyhinize olacaktır. Yeni markaları ve kaliteleri keşfettikçe size uygun kâğıdı buldukça bunlar zaman içinde şekillenen ve sizin artık karar verebileceğiniz konuma gelen eşyalar. O yüzden deneyerek ve danışarak almak her zaman iyi bir fikirdir.


Zorlanmanız çok normal. Ezberci ve doğruların dayatıldığı bir koskoca 12 seneden çıkıp gelmişiz. Zihnimizin bir anda bu durumu kabullenmesini bekleyemeyiz. Ama onun ne kadar çabuk bu durumu kabullendiğine şahitlik edebiliriz. Eğer gerçekten istiyorsak bir yola girdikten sonra o yoldan dönmemiz gerçekten zor. Dönem başından sonuna birçok arkadaşımız okulu bıraktı. Zorlandılar ama sebep zorlanmak değildi bizde zorlandık çünkü. Onlar bu işi istemediklerini fark ettiler.


Bölüme gelmeden mimarlık fakülteleriyle ilgili araştırmalar yaparken jürilerde hocaların maket kırma yırtma parçalama gibi eylemlerinin olduğunu öğrenmiştim. Bu yüzden ilk jürime hatta her kritik almaya çıkarken bile oldukça korkulu çıktım. Ama -en azından bizim okulumuzda- böyle bi durumun olmadığını gördüm. Nerede ne yanlışı yaptığımızı , ne yapsak daha doğru bir çalışma elde edebileceğimizi teker teker söylediler. Sadece derslerde değil ders dışında bile bizimle o kadar çok ilgilendiler ki. Dönem başında ki ve sonunda ki halimi kıyaslarsam eğer bu sınıfın bana ne kadar çok şey kattığı kendi gözlerimle bile görebiliyorum. Hocalarımın hepsine ayrı ayrı minnetlerimi sunuyorum. Bizlere gerçekten bir şeyler öğrettiler. Sebepleriyle ve sonuçlarıyla bir çok konuyu anlamamıza yardımcı oldular. Yeri geldi tek bir konuyu 3 kere işledik . Anlamadığımız yerde hiç bir şekilde ters bir tepki olmadan tekrar ettik . Bir sorumuz sorunum olduğunda çekinmeden onlarla iletişime geçebildik. Bu yüzden tekrardan hepsine teşekkür ederim.


Eğer aklınızda soru işaretleri varsa cevapları bulmak sizin elinizde. Araştırın, sorun ve soruşturun. Kendiniz için en uygun, hayatınız için en gerekli ama en çok hem okurken hem mezun olduktan sonra hem de çalışma hayatınızda sizi mutlu edecek bir bölüm seçin. Önünüzde ki hayatın mimarı sizlersiniz.
352 görüntüleme0 yorum