top of page

İçmimarlık Gereklilik Midir, Yoksa Lüks mü?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2019İçmimarlık günümüzde maalesef ki üst kesime hitap eden bir meslek olarak görünüyor. Bu konunun aksini savunanlar da olsa da azınlık olarak kalmakta. Bu fikrin temelini içmimarlığın sadece mobilya ya da aksesuarlar yerleştirmek olduğunun zannedilmesinden olsa gerek. Bana göre içmimarlık gerekliliktir.


Size desem ki, gülen bıyık sürrealist Salvador Dali, son yapı bükücü Zaha Hadid, teknolojinin ceo’su Steve Jobs... Bu isimleri herkes bilir öyle değil mi? Peki hangi sebeple? Sebebi tamda; bu insanların alanlarında en iyileri olması. Üçü de farklı kulvar insanı ama gözden kaçırdığınız bir şey var. Ortak bir payda, yani ‘Tasarım’. Tasarım ise, bir problemi çözmek için geliştirilen bir plan veya fikirdir. İşte bu üç deli yüzyıllarına ait en önemli problem çözücüleridir. Üstelik bu üç insan tasarımlarına estetik değerlerde kattılar ve bu tasarımları lüks olarak ortaya sundular. Haliyle de insanlar bu tasarımları gördüklerinde zihinlerinde ‘’lüks ve pahalı’’ algısı oluştu. Bu lüks algısının ilerlemesi ile, lüks oteller, lüks hastaneler ve lüks evlerin sayısında artış yaşandı. Dolaylı olarak, içmimarlıkta lüks gibi düşünülmeye maruz bırakıldı. Malum, rubik küpten hallice bir genişlikte evler olduğunu varsayarsak, günümüzde insanın rahat etmesi demek lüks hayat istemesi anlamına geliyor. Fakat, benim düşünceme göre bu öyle değil. İçmimarlık gerekliliktir. Yaşam kalitesini arttırır, konforun lüks olarak algılandığı şu günde aslında bu sadece bir ihtiyaç, bir gerekliliktir. İçmimarın elinin değdiği her mekan fonksiyonel ve işlevsel yerler haline gelir.


“İyi bir yaşam için iç tasarım gerekliliktir!”


İçmimarlık yaşam kalitesi ve sağlığı için gereklidir.

Sabah gazetesi makalesinde, iyi düşünülmüş bir tasarımın, insanların o tasarımlara ait mas ve espasları (boş ve dolu alanlar) işlevsel olarak kullanabildiğini vurgulamıştır. Çevremize karşı daha duyarlı olmak adına, bizden başka ihtiyacı olan insanların sağlık ve yaşam kalitesi adına bir şeyler yapmalıyız. Mesela, bilişsel problemi olan insanlar, zayıf bellek ve Alzheimer hastaları sürekli olarak panik, korkulu ve endişe içindeler. Bu insanlar yaşamaktan ziyade her an başlarına bir şey gelecekmiş gibi yaşamlarını tamamlıyorlar. İyi tasarlanmış iç mekan bu hastaların problemlerini, ihtiyaçlarını ortadan kaldırır. Mekanlar onlara çevreleri hakkında fikir ve ipuçları vermesi için çözümlenmiştir.


İçmimarlar mekanları fonksiyonel ve işlevsel hale getirir.

İçmimarlar, mekanların kalitesini arttırdığına dair ilerleyen kanıtlar var. Örneğin, İngiltere de ki DSDC hastanesi, hastaların rahatı için tasarlanmıştır. Hastane iç mekan prensiplerine göre çözümlenmiştir. Sonuç olarak, hastaların bilişsel problemleri önemli ölçüde azalmıştır. Açıklamak gerekirse, tasarım ilkeleri ile hazırlanan mekan sayesinde Alzheimer hastalarının stres seviyeleri azaltılabildi. Sadece hastalar içinde değil aynı zamanda orada çalışanlar ve hastayla zaman geçiren herkes ayrı ayrı düşünülmüştür. Aslına bakarsanız, içmimarlar zaman kazandırır ve aynı zamanda mekanları daha işlevsel ve konforlu haline getirir.


"İçmimarlık belki arzu edilebilir ama gerekli değildir."


İçmimarlık para ve zaman kaybıdır.


Birçok insan için, içmimarlık pahalı ve gereksiz harcama anlamına gelir. Bu insanlar içmimarlığın sadece zengin insanlar, lüks oteller ve restoranlar için olduğunu düşünür. Bu nedenle, mesele aslında ulaşamadıklarına inanmaları. Bu insanlar genellikle bir içmimarın işe alınmamasının bir elektrikçi veya tesisatçı tutmak gibi olmadığını ve buna değmeyeceğini iddia eder. Örneğin, evde kablolama ile ilgili bir sorun olduğunda, herkes sorunu çözmek için bir elektrikçi tutabilir. Ancak, bir içmimarın işe alınması maliyetlidir, bu nedenle sınırlı bütçeli kişiler bu parayı karşılayamayabilir. Fakat sorun şu ki iş sadece kablolama da bitmiyor. Örneğin, yapısal olarak yaşanan problemler, işlevsizlik, dar ve küçük alan çözümlemelerinin hepsini sadece tesisatçı omuzlayamaz. Her alanda olduğu gibi beraber çalışırlarsa ortaya daha işlevsel mekanlar çıkacaktır.


İnsanlar kendi evlerini dekore edebilirler.


Diğer bir inanç ise, bu düşünceyi iddia eden insanların içmimarlara ihtiyaç duymadıklarıdır çünkü herkes bu işi kendisi yapabileceğini düşünür. Bu insanlar genellikle kişinin kendi yaratacağı mekanın daha iyi ortaya çıkacağını iddia ederler. içmimarlara güvenmeyip, kendi hayal güçlerini kullanmaları gerektiğini savunurlar. Yani, insanlar bir içmimar ile anlaştığında, kendi hayalindeki evi tasarlar düşüncesindedirler. Her zaman ev sahibinin isteğini mekana aktarmaz. Ancak doğru olan içmimarla mekan sahibinin sıkı iletişimde olup, beraber tasarlamasıdır.


Sonuç

İçmimarlık sadece evler için değil aynı zamanda ofisler, restoranlar, oteller ve kamu binaları için de bir zorunluluktur. Bu nedenle, içmimarla anlaşmak demek kullanıcı fikirlerini doğru bir biçimde yapıya taşınması görevini üstlenmek demektir. Bazı insanlar içmimarlığın bir para israfı olduğunu iddia etseler de aslında bir içmimar yapının her bir detayını ince ince hesap ederek gerçeğe dönüştürür. Gerek malzemelerle gerek yapısal unsurlarla gerek konstrüksiyon sistemine kadar her şey onların elinden geçer.INTERIOR DESIGN IS NECESSITY


Salvador Dali of art, Zaha Hadid of architecture, Steve Jobs of technology end so on. These people were the best of their work and they all have a common point: The ‘Design’. Design is a plan or idea that is developed to solve a problem and all these three people were the most important problem solvers of their century. In addition to this, these three people added an aesthetic value in their designs and they put forward these designs as luxury. When people saw these designs, luxury perception reformed in their minds. With this improvement of luxury perception, the amount of luxury hotels, luxury hospitals and luxury houses increased. As a result, interior design was considered as a luxury. However, in my opinion, it is a necessity as it improves the quality of life and turns spaces into functional and comfortable places.


1. Interior Design is Needed for a Better Life

1.1. Interior Design is Necessary for Health and Quality of Life


Sabah newspaper article shows a well-designed interior improves people’s life quality. The most important things are making sense of our environment for health and quality of life. For instance, people with cognitive problems, or weak memories and dementia are always anxious. Therefore, their quality of life is poor. A well-designed interior helps these patients. It gives them clues and ideas about their environment. In fact, it is clear that interior designers are needed for health care facilities. The aim of interior designers should be to create functional and user-friendly environments


1.2. Interior Design Turns Spaces Into Functional and Comfortable Places

There is growing evidence that interior design enhances the quality of places for everyone. For example, DSDC Hospital in England has been designed for the comfortable of patients. Interior design principles were used in DSDC hospital. As a result, cognitive problems of patients have decreased significantly. To illustrate, with the help of design principles, the stress levels of Alzheimer patients can be lowered. This is also true for ordinary people. Interior designers save time and also make homes and offices more functional and comfortable.


2. Interıor Design may be Desirable but not Necessary


2.1. Interior Design is a Waste of Money

For many people, interior design means an expensive and unnecessary expenditure. These people think interior design is only for wealthy people and luxury hotels and restaurants. Therefore, they believe it is out of their reach. These people usually argue that hiring an interior designer is not like hiring an electrican or plumber and is not worth it. For example, when there is a problem with the wiring at home, anybody can afford to hire an electrician to fix the problem. However, it is costly to hire an interior designer, so people with limited budgets may not afford it.


2.2. People can Design and Decorate their homes themselves

Another belief is that people do not need interior designers because everybody can do this work themselves. These people generally say that it is better to create an ambiance by yourself. They claim that people should not rely on interior designers, but use their own imaginations. That is, when people hire an interior designer, she or he designs her or his dream home. It does not always reflect the owner’s taste. Therefore, everybody should design her or his home themselves.


3. Conclusion

Interior design is a necessity not only for homes but also for offices, restaurants, hotels and public buildings. Therefore, it is reasonable to hire an interior designer because they can make your dreams come true. Even though some people argue that interior design is a waste of money, many others believe that it is a necessity because it is important for health and quality of life.BIBLIOGRAPHY :Gizem Tan

Yeditepe Üniversitesi 2.Sınıf İçmimarlık öğrencisi

390 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page