top of page
  • Yazarın fotoğrafı1

İsviçre Alpleri’nden Evimize: İçmimarlıkta Chalet Stili


Tasarım evrelleşmeye başladığından beri farklı ülkelerden akımları çevremizde de hissediyoruz. İskandinav, klasik American kırsal ev stillerini bir hayli hissettik çevremizde. Hızlı dünyada seri üretim revaçtayken böylesine özel ve benzersiz evler oldukça çekici. Bunlara bir yenisi daha eklendi; Chalet. İsviçre Alpleri’ndeki evlerde görülen bu stili birlikte tanıyacağız.


Peki, nedir bu chalet? Chalet, geniş saçaklı küçük ev, kulübe anlamına geliyor. Dağ evi terimi, bir çoban kulübesine atıfta bulunmaktadır. Başlangıçta İsviçre Alpleri'nde hayvancılık için çiftliklerde, yaz aylarında kullanılmaya başlamıştır. Stil mütevazı İsveç köklerinden geliyor, ancak zamanla Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'daki ev tasarımı üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Bol bol ahşap, kürkler ve rengarenk kilimler, biraz bohem biraz etnik desenlerle birleşerek karakteristik bir atmosphere bürünmekte chalet evlerinde. Peki ya nedir özellikleri, bir bakalım:


İlk ayırt edici özellik, ahşabın sıkça kullanılıyor olmasıdır. Yalın bırakılan ahşap kirişler ve duvarlara ahşap mobilyalar eşlik etmektedir.

Sıcaklık yaymak üzere inşa edilmiş bir ev için şömine, dağ evinin kalbini oluşturmakta ve aile ve arkadaşlar için buluşma yeri olarak kullanılmaktadır. Kitaplık alanıyla bütünleşen bu alanda kimi zaman samimi, küçük bir koltuk ya da minderler eşlik etmekte şömineye.


Eski zamanlarda doğal kürk, deri gibi malzemeler eşlik etse de günümüzde artık daha yapay kumaşlar tercih edilmektedir. Navaho kilimler de bu akımda bir hayli yaygındır. Kullanacağız her türlü renk, desen ve kumaş bu stile kolayca uyum sağlayacaktır.


Bir chalet evinde geniş çıkıntılı saçaklı, çatı üçgen şeklinde ve karakteriyle dış cephenin en belirgin özelliğidir. Çatının açısı genellikle kar birikmesini önlemek için tasarlandığından bir hayli eğimlidir. Saçaklar, yağmur suyuna karşı koruma görevi görür, suyu dış cepheden, pencerelerden ve kapılardan uzak tutar. Geleneksel tarzdaki dağ evi evlerinin üzerindeki çıkıntılar bir veranda, eğlence için bir yer ve genellikle modern bir spa küveti alanı yaratır. Jakuzili havuzlara ve saunalara sahip olan dağ evleri, terapi ortamları olarak da kullanılmaktadır.


Bugünün dağ evleri hala eğimli çatıları, yüksek beton veya taş temelleri, açık alanları ve açık kirişleri koruyor. Hala samimi ve rahatlar, ancak daha fazla ihtişamlılar. Çağdaş dağ evi evleri özel olarak inşa edilebilir, ancak aynı zamanda prefabrik malzemelerle birleştirilmeye hazır seçenekleri de bulunmakta. Taş kaplamalar, taş kullanımıyla ilgili masraf, işçilik ve ağırlık olmadan, geleneksel taş görünümünü ve hissini verdiğinden dolayı modern chalet evlerinde sık sık kullanılmaya başlanmıştır.


Bir Chalet Style evi göz önüne alındığında ana düşünce, tasarımın sıcaklığının ve geleneksel çekiciliğinin tekrarlanmasıdır. Sizde eviniz dağ evi olmasa bile minik esintilerle bu stili kolayca uygulayabilirsiniz. Tek bir duvarda ahşap kullanarak ve birkaç aksesuarla bu stile atıfta bulunup kendinizi İsviçre Alpleri’ndeki evlerdeki şöminenin karşısında, yumuşacık battaniyelere bürülü hissedebilirsiniz.746 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page