Mekanı Kurgulayan Renkler

Etrafınıza bakın, bulunduğunuz ortamdaki renklere hiç dikkat ettiniz mi?

O mekanda neden o renkler kullanılmış?

Ve mekanda neden o renkler birlikte kullanılmış?


Konuya başlamadan önce rengin kim tarafından ve nasıl ortaya çıktığına değinmek istiyorum. ''Rengi bilimsel olarak ele alan ilk bilim insanı, Newton’du. Newton, güneş ışığını elmas bir prizmadan geçirerek renkleri ayrıştırdı. Karanlık bir odada yaptığı bu deneyde Newton, kapı deliğinden gelen güneş ışığının prizma üzerinde parçalandığını ve gökkuşağı renklerini yansıttığını fark etti. Newton renklerin prizmadan sıralı bir şekilde yansımasına “güneş tayfı” adını verdi ve güneşin hararet derecesine göre renkleri algıladığımız sonucuna ulaştı. ''

(Filli Boya, Renk nedir?)

Ünlü müzik grubu Pink Floyd’un The Dark Side of the Moon albüm kapağında kullanılan fotoğraf, Newton’ın bu deneyini yansıtmaktadır.
Renkleri üç özelliğe göre tarif ederiz ve bunları bilmek tasarımlarda bize zaman kazandırır.


Doygunluk: Renk canlılığını derecelendirmek için kullanırız.


Renk Tonları: Dalga boyu ile değişen renklerdir. Bizim isim verdiğimiz renkler mavi, kırmızı, pembe gibi.


Parlaklık: Gözümüze ulaşan ışık miktarı ile ilgilidir. Bir nesnenin parlaklığı ne kadar yansıtıcı olduğuna bağlıdır. Açık yeşil koyu yeşil gibi.


Mekanların kimliklerini belirleyen özelliklerden biri de renktir.Renkler tasarımın ana dilidir. Bir mekandaki tarz bütünlüğünü renklere bakarak değerlendirebiliriz. Bir mekana girdiğimizde biz bunu farkedemesekde o mekanda kullanılan renkler bizi psikolojik açıdan etkilemektedir. Örneğin yanıp sönen kırmızı ışıkla, yeşil ışığa verdiğimiz tepki aynı değildir. Neden olduğunu hiç düşündünüz mü?


Renklerin bize yarattığı duygu ve anlamlara bakacak olursak:


KIRMIZI


Dalga boyunun yüksek